Основний етап Міжнародного дослідження якості освіти PISA, який було заплановано на 2021 рік, через пандемію COVID-19 перенесено на 2022 рік.
9 грудня 2020 року Уряд адаптував необхідні нормативні документи до відповідного рішення, ухваленого раніше Організацією економічного співробітництва і розвитку.
Відповідно, поточний цикл PISA тепер має назву Міжнародне дослідження якості освіти PISA-2022, і його основний етап відбудеться у 2022 році.
Основний етап чергового циклу дослідження PISA було заплановано на 2021 рік. Йому мав передувати пілотний етап у 2020 році. Однак через карантинні обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19, Організація економічного співробітництва і розвитку, яка відповідає за проведення дослідження PISA, ухвалила рішення продовжити поточний цикл дослідження та змістити всі наступні цикли PISA на один рік.
У квітні – травні цього року в 58 закладах освіти України було проведено пілотний етап міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022. Понад 2,5 тисячі учнів і студентів пройшли комп’ютерне тестування з читання, математики, природничих наук, креативного мислення, а також взяли участь в анкетуванні. Особливо підліткам сподобалися тести з креативного мислення й читання. Сподіваємося, що міжнародні партнери дозволять опублікувати декілька прикладів завдань із креативного мислення, щоб вітчизняні освітяни могли ознайомитися з цим цікавим інноваційним інструментом оцінювання. Якщо ж вас цікавлять тести з інших напрямів дослідження – знайдете їх в онлайн-тестувальнику PISA або у відповідних посібниках PISA українською мовою.
Нагадаємо, що пілот – це підготовка до основного етапу. Його мета – перевірити як працюють інструменти дослідження в Україні, апробувати процедури адміністрування, технологічні схеми підготовки й проведення PISA-2022 в закладах освіти. Зауважимо, що за результатами цього етапу роботи, ми не отримаємо даних щодо навчальних успіхів українських підлітків.
Основний етап дослідження в Україні проходитиме у квітні – травні 2022 року. До вибірки увійдуть ті заклади освіти, які вибере міжнародна агенція Westat. Ця установа гарантує, що вони будуть «маленькою моделлю» закладів освіти нашої держави. Результати дослідження презентуватимуть світовій спільноті в грудні 2023 року.